۱۳۹۸/۰۷/۱۰

حضور فعال ذوب‌آهن اصفهان در گردهمایی فناورانه صنایع ، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌ آپ‌های صنعت فولاد

در راستای حمایت از رونق تولید و ساخت داخل محصولات و ملزومات صنایع فولاد کشور،  همایش « معرفی نیازهای فناورانه صنعت فولاد » با حضور کلیه فعالان صنعت آهن و فولاد، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و سایر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط در روزهای هفتم لغایت نهم مهرماه ۹۸ برگزار شد.

شرکت ذوب‌آهن اصفهان نیز در کنار ۱۲۰ کارخانه‌ و تولیدکننده بزرگ و کوچک صنعت فولاد و صنایع وابسته، با استفاده از این فرصت درصدد شناسایی بیشتر چالش‌ها و نیازهای فناورانه صنایع فولاد بر آمده و در این رویداد حضوری فعال داشت. در این همایش ، علاوه بر ارائه نیازهای فناورانه صنایع فولاد (Reverse Pitch)، نمایشگاه تخصصی این حوزه با حضور شرکت‌های مرتبط، جلسات B2B میان فعالین صنعت فولاد و همچنین نشست‌های انتقال تجربه و پنل‌های تخصصی (Pitch) با هدف معرفی ظرفیت‌ها و آشنایی با فناوری‌های به‌روز شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار گردید .

حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان و رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی و عباس پاپی‌زاده بالنگان نماینده مردم دزفول و سخنگوی کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و جمعی از دیگر از مسئولان از غرفه‌ی ذوب‌آهن اصفهان ، در "گردهمایی فناورانه صنایع ، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌ آپ‌های صنعت فولاد" بازدید نمودند .

مراسم اختتامیه گردهمایی فناورانه صنایع ، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌ آپ‌های صنعت فولاد با حضور دکتر ستاری معاون علمی و تحقیقاتی ریاست جمهوری، دکتر فولادگر رییس کمیسیون حمایت از تولید ملی، دکتر غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو و دکتر وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد .

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت در اولین گردهمایی تولید کنندگان فولاد :در خرید دانش فنی برای پلنت های وارداتی سخت گیری شود

مهندس مهدی نصر معاون برنامه‌‌ریزی و توسعه شرکت ذوب‌آهن اصفهان به عنوان سخنران ویژه مراسم اختتامیه همایش فناورانه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری پیشنهاد داد با توجه به وجود توانمندی در شرکت های فنی مهندسی داخلی در خصوص خرید دانش فنی برای همه پلنت های خریداری شده از خارج سختگیری شود.

مهندس نصر گفت : در صنعت فولاد کشور ، توانمندی های بالقوه داریم که می تواند بالفعل شود و برای این امر تنها نیاز به سخت افزار نیست ، و بدین منظور بخش هایی هستند که شرکت های دانش بنیان می توانند روی آن کار کنند . از جمله این موضوعات می توان به کمبود بهره وری و راندمان  تجهیزات اشاره کرد . در واقع صنعت فولاد ما از سخت افزار بهره مند است اما نمی تواند مانند کشورهای چین و کره جنوبی و حتی کشورهای شرق اروپا از آن بهره ببرد و همچنین راندمان و بهره وری نیروی انسانی نیز پایین است  .

وی افزود : فعالیت های مربوط به بخش مهندسی ها هم ، جای کار بسیار دارد که لازم است مورد توجه شرکت های دانش بنیان قرار بگیرد .

مهندس نصر تصریح کرد :  در حال حاضر نباید یک پلنت فولادی را به طور کامل از خارج کشور وارد کنیم و در خصوص خرید دانش فنی برای همه پلنت های خریداری شده از خارج  باید سخت گیری کرد .

معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن تصریح نمود : بسیاری از فعالیت های مهندسی مربوط به صنعت فولاد در کشور بومی سازی شده است . در بخش هایی هم که کمبود وجود دارد می توان از شرکت های دانش بنیان کمک گرفت .

مهندس نصر تاکید کرد که باید در خرید کامل یک پلنت و واگذاری آن به شرکت های خارجی سخت گیری کنیم چرا که این امر موجب می شود که فرصت های اشتغال به خارج کشور واگذار گردد .

معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن ،  تلاش برای بومی سازی صنعت فولاد کشور و بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان را بسیار سازنده ارزیابی نمود و ابراز امیدواری کرد که در نتیجه این فعالیت ها ، شاهد افزایش ساخت داخل و کاهش حجم قراردادهای خارجی باشیم تا اشتغال زایی بیشتری در کشور صورت گیرد .

شایان ذکر است پیشنهاد مهندس نصر درخصوص سخت گیری در خرید دانش فنی برای همه پلنت های خریداری شده از خارج   مورد توجه دیگر سخنرانان این مراسم به ویژه دکتر ستاری معاون علمی و تحقیقاتی ریاست جمهوری و دکتر غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو قرار گرفت.