۱۳۹۸/۰۷/۰۳

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد :

به ظرفیت رسیدن تولید ذوب آهن نیازمند حمایت مسئولین است

پنجمین نمایشگاه بورس،بانک، بیمه و صنایع وابسته از تاریخ دوم تا پنجم مهرماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی اصفهان واقع در پل شهرستان برگزار شد .ذوب آهن اصفهان نیز به عنوان نخستین تولید کننده فولاد کشور که چندی پیش در لیست برترین شرکت های بورسی ایران قرار گرفت در کنار کارگزاری ها، صندوق های سرمایه گذاری،بیمه ها و سایر صنایع مرتبط و شرکت های بورسی با برپایی غرفه حضوری فعال در این نمایشگاه داشت. 

در حاشیه برگزاری این نمایشگاه دکتر یاسر فلاح مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار ما گفت: قطعاً همه 436 شرکتی که در مجموعه بورس و فرا بورس حاضر هستند ارزش آفرین و سهامی عام می باشندکه سهامدار خرد دارند و برای مردم ارزشمند هستند و مالکیت آنها در اختیار مردم است.

وی افزود: از این بابت همه شرکت ها شفاف هستند و توانستند مسیر شفافیت را به درستی طی نمایند و لذا اطلاعات آنها کامل در اختیار مردم قرار دارد. از این بابت همه شرکت های بورسی و فرابورسی ارزشمند و ارزش آفرین هستند و باید از آنها حمایت شود.

ذوب آهن اصفهان جزء شرکت های موثر و با سابقه است

مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: ذوب آهن اصفهان به دلیل اینکه در یک صنعت استراتژیک فعالیت می کند قطعا جزء شرکت های موثر و با سابقه است که در بورس پذیرفته شده و امیدواریم با اقدامات موثری که انجام می دهد برای سهامدارانش ارزش آفرینی داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: شرکت هایی که در بورس و فرابورس حاضر هستند باید سالانه شانزده مرتبه افشای اطلاعات داشته باشند و هر سه ماه یکبار صورت های مالی خودشان را اعلام نمایند و هر ماه نیز وضعیت تولید و فروش خودشان را به سازمان ‌بورس و اوراق بهادار اعلام کنند. شرکت هایی که در این افشای اطلاعات موفق باشند و تاخیر نداشته باشند جزء شرکت های برتر قرارمی گیرند.

این مقام مسئول اظهار داشت :تقارن اطلاعاتی در بازارهای مالی بسیار مهم است و شرکت ها باید به لحاظ ارزش آفرینی عملکرد موفقی داشته باشند. چهل شرکت بورسی و فرابورسی نیز چندی پیش با حضور مسئولین انتخاب شدند که ذوب آهن اصفهان نیزیکی از آنها بود.

دکتر فلاح گفت: ذوب آهن اصفهان صنعتی مانا است که متاسفانه هم اکنون به دلیل نداشتن مواد اولیه با 60 درصد ظرفیت تولیدمی کند و نیاز است مسئولین در این زمینه از نخستین تولید کننده فولاد کشور حمایت بیشتری داشته باشند.

شایان ذکر است ذوب آهن اصفهان به دليل بهبود قابل ملاحظه عملكرد مالي سال 97 در مقايسه با سال 96 ،در بين 40 شركت برتر از ميان 436 شركت بورسي و فرابورسي قرار گرفت.معيارهاي چون قدرت نقدشوندگي سهام، رشد نسبت هاي مالي كليدي و ميزان تاثير گذاري شركت بر بازار و شفافيت اطلاعاتي از موارد انتخاب اين شركت در جمع 40 شركت برتر بازار سرمايه بوده است. شركت ذوب آهن در سال 97 با حجم معاملات 28 ميليارد سهم رتبه دوم از لحاظ حجم معاملات و با ارزش معاملات 48 هزار ميليارد ريال رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

اين شركت با تحقق 7454 ميليارد ريال سود خالص در سال 97 و رشد 520 درصدي نسبت به سال 96 عملكرد فوق العاده اي در طول دوران فعاليت خود داشته است

در سال گذشته ذوب آهن اصفهان با افزايش سرمايه 85 درصدي از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها ضمن بهبود ساختار مالي و افزايش نسبت مالكانه از 15 درصد به 37 درصد موفق به خروج از ماده 141 لايحه اصلاحي قانون تجارت شد و شفافيت اطلاعاتي شركت نيز در سال 97 با افشاي 97 اطلاعيه در مقايسه با افشاي 48 اطلاعيه در سال 96 بسيار رضايت بخش بوده است.