۱۳۹۴/۰۸/۱۷

خشکسالی ، آب و صنعت سه کلید واژه ای هستند که از سالیان متمادی یکدیگر را در سخنرانی ها و متون مختلف همراهی می کردند . استفاده از آب در صنایع گوناگون امری رایج است زیرا بدون این ماده حیاتی صنایع قادر به ادامه حیات نخواهند بود . نمود این مهم در رونق اقتصادی، اجتماعی و ... به طور کلی در همه عرصه ها تاثیر گذار خواهد بود . متاسفانه ذهنیت افکار عمومی به نحوی سازمان یافته است که صنایع را عامل خشکسالی و مانع رونق کسب و کار خود می دانند .

مهندس اسماعيلي مدیر آبرسانی ذوب آهن اصفهان گفت :‌ از مجموع يك ميليارد و چهارصد ميليون متر مكعب آب مصرفي در سال آبي گذشته ( مهرماه سال 93 تا مهرماه سال 94 ) ، حدود 18 ميليون متر مكعب ميزان كل مصرف آب ذوب آهن اصفهان بوده است . اين در حالي است كه افكار عمومي بر اين باورند كه اعداد و ارقام بسيار فراتر از اين آمار ها است ،‌ در حالي كه اين چنين نيست .

وی در خصوص مقايسه ميزان توليد این شركت و در كنار آن مصرف آب تصريح كرد : ذوب آهن طي سالهاي78-  77 به ازاي  توليد هر تن فولاد  و همچنين جهت شركت هاي اقماري نظير نسوز ، پالايشگاه قطران و...  ، حدود 15 متر مكعب آب از رودخانه برداشت مي نمود كه اين رقم در سال 93 به 6  متر مكعب كاهش يافت كه نشان دهنده كاهش حدود 50 درصدي برداشت آب مي باشدو این کاهش ادامه خواهد داشت تا بتوانیم از این نعمت ارزشمند استفاده بهینه تری نمائیم.

مهندس اسماعيلي در پاسخ به اين سوال كه براي آبياري فضاي سبز 16 هزار هكتاري ذوب آهن اصفهان از چه مكانيزمي استفاده مي شود افزود :‌ از 16 هزار هكتار فضاي سبز شركت كه در بين ساير صنايع كشور منحصر به فرد است تنها 2000 هكتار آن از طريق روش قطره ای و غرقابی آبياري مي شود و مابقي به صورت دیم مي باشند . تقريبا تمام آب مصرفي در فضاي سبز از پساب تصفيه شده تامين مي شود و  اين در حالي است كه عموم بر اين باور هستند كه در ذوب آهن اصفهان تنها حدود 100 ميليون متر مكعب آب ،‌ براي آبياري فضاي سبز شركت مورد استفاده قرار مي گیرد.

وي ادامه داد : به دليل مساحت زياد ذوب آهن و همچنين همجواري با ساحل رودخانه زاينده رود ، بعضا شايعاتي مبني بر اين كه پساب اين كارخانه به زاينده رود منتقل مي گردد شنيده مي شود در حالي كه نه تنها‌ پساب كارخانه به رودخانه مذكور منتقل نمي شود بلكه پساب شهر زرين شهر نيز طي پروژه انتقال پساب خريداري شده كه در آبياري فضاي سبز شركت به كارگرفته شود تا به زاينده رود منتقل نگردد .  در حال حاضر حدود 200 متر مكعب آن در چرخه مصرف فضای سبز قرار گرفته است .

فعاليتهاي صورت گرفته در كميته صرفه جويي در مصرف  آب این شركت نيز از جمله ساير سوالات بود كه وی در پاسخ چنين گفت :‌ اين كميته از سال 79 و با شرکت مسئولین مربوطه از بخشهاي مختلف كارخانه و در راستاي مديريت مصرف بهينه آب تشكيل شد كه اعضاء با برگزاري جلسات مختلف در خصوص چالشهاي پيش رو و راهكارها به بحث و تبادل نظر مي پردازند . 

وی در پایان گفت: درحال حاضر میزان مصرف آب به ازای هرتن فولاد در شرکت ذوب آهن در مقایسه با نُرم های جهانی قابل قبول می باشد ولی با توجه به شرایط منطقه وکاهش منابع آب لازم است اقدامات بیشتری در جهت کاهش مصرف آب انجام داد که در این راستا می توان به پروژه احداث تصفیه خانه پساب صنعتی اشاره کرد که با اتمام آن حدود 20 درصد از برداشت آب از رودخانه کاسته می شود.