لطفا برای ارسال هرگونه پرسش اینجا را کلیک نمایید.
کارخانه
نشانی : اصفهان - انتهای اتوبان ذوب آهن - شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان
تلفن مرکز : 03152573333
دورنگار : 03133322258
دورنگار : 03133321964
شماره پستی : 8493111111
شماره ثبت شرکت : 25230
شماره اقتصادی : 9334-7586-4111
پست الکترونیک : info@esfahansteel.com

حوزه معاونت فروش و بازاریابی
نشانی : اصفهان - بلوار سعدی - شماره 187

تلفن مرکز:  03136271800

تلفن مرکز : 6240031 0313
تلفن مرکز : 6240032 0313
تلفن مرکز : 6242700 0313
تلفن مرکز : 6270220 0313
دورنگار : 03136240033
پست الکترونیک : sales&export@esfahansteel.com

مدیریت فناوری اطلاعات
تلفن : 03152574449

پشتیبانی وب سایت
تلفن : 03152574477

تلفن دفاتر مدیران

۱۳۹۵/۱۰/۲۰

فرماندار شهرستان لنجان عنوان کرد:

حرکت کارخانه ذوب آهن به سمت کاهش برداشت آب از حوزه زاینده رود

استفاده پساب در صنعت راه حلی در کاهش مصرف آب

فرماندار شهرستان لنجان گفت: صنایع موجود در شهرستان لنجان از جمله کارخانه ذوب آهن در صرفه جویی مصرف آب به دو طریق استفاده از پساب و صرفه جویی مستقیم بسیار موفق عمل کرده اند.

سید محسن سجاد در نشست مشترک با مدیر عامل کارخانه ذوب آهن و ائمه جمعه شهرستان لنجان اظهار کرد: شهرستان لنجان شهرستانی کشاورزی، صنعتی، نظامی و گردشگری است از این رو مسائل شهرستان دارای دو روی سکه است یک رو فرصت‌ها و روی دیگر معضلات و با توجه به موقعیت استراتژیک این شهرستان باید مسائل و چالش‌های آن مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه 60 کیلومتر از رودخانه زاینده‌رود از دل شهرستان لنجان عبور می‌کند، افزود: ۳۰ كيلومتر از حوزه رودخانه زاینده‌رود به صورت دائمی و ۳۰ كيلومتر دیگر به صورت فصلی است، اما رشد بیش از حد تقاضا و افزایش بی‌رویه مصرف آب در دهه‌های اخیر موجب افزایش شده و سبب شده رودخانه زاینده‌رود که دارای قدمت فراوانی بوده، امروز به یک رودخانه فصلی تبدیل شود.

فرماندار شهرستان لنجان تصریح کرد: باید توجه داشت که با توجه به کاهش بارندگی در کشور و خشکسالی‌های متوالی سالیان اخیر، در حال حاضر منابع آب زیرزمینی کشور به وضعیت بحرانی رسیده است از سوی دیگر باید گفت شهرستان لنجان مدخل توزیع آب به 650 شهر و روستا و محل آبرسانی به پنج میلیون نفر در استان اصفهان را به عهده دارد از این رو می‌توان گفت مسائل و مشکلات شهرستان لنجان در حوزه مسائل آب به استان و به طبع آن به مسائل کشور گره خورده است.

وی ادامه داد: ما معتقدیم کلید توسعه پایدار در راستای اجرا و اثر بخشی برنامه‌های مدیریت آب در کشور و به طبع آن در استان اصفهان و شهرستان لنجان تنها با تعامل و همراهی دوسویه مردم و مسئولان  محقق خواهد شد بنابر این ایجاد وحدت رویه اجرایی در راستای حفاظت از منابع آب برای توسعه پایدار و همچنین به تعادل رسیدن منابع ومصارف آب در شهرستان بسیار حائز اهمیت است و ائمه جمعه نقش مهمی را در اطلاع رسانی شفاف  درخصوص اجرای مصوبات شورای حفاظت از منابع آب شهرستان لنجان ایفا می کنند چراکه اجرای این مصوبات به نفع همگان است.

سجاد با اشاره به میزان بارش بارندگی از ابتدای سال جاری تاکنون اضافه کرد: باید توجه داشت که میزان بارندگی در بخش باغبهادران تاکنون تنها ۱۲۰ میلیمتر بوده است که امیدواریم با تداوم بارش ها این رقم افزایش یابد چراکه آب یکی از زیر ساخت های مهم در توسعه اقتصادی و کشاورزی به‌شمار می آید از این رو مدیریت صحیح آن برای ما بسیار ضروری است.

وی یادآور شد: با توجه به شرایط موجود و بحران آب در استان اصفهان و به طبع آن شهرستان لنجان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، آموزشی و بهره‌مندی از روش‌های نوین در بخش کشاورزی هستیم تا بتوانیم شاهد توسعه و رشد روزافزون این بخش باشیم از این رو جهاد کشاورزی شهرستان لنجان با انجام تحقیقات میدانی دقیق در این شهرستان به دنبال کشت جایگزین و الگوی مناسب کشت در نقاط مختلف این شهرستان برخاست و این مهم با جدیت در دستور کار قرار دارد.

فرماندار شهرستان لنجان تاکید کرد: از سوی دیگر ۲۵۰ حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شده در شهرستان لنجان تعداد ۱۴۸ حلقه چاه غیرمجاز در حریم رودخانه بوده که این نشان دهنده خلاء دفتر نمایندگی منابع آب طی سال‌های گذشته در این شهرستان بوده است که با پیگیری انجام گرفته توسط فرمانداری این دفتر در شهرستان لنجان مستقر شده و امروز بالغ بر 56 حلقه چاه غیر مجاز به منظور حفاظت از منابع آب و تقسیم درست منابع زیر زمینی مسدود شده است.

وی اذعان کرد: با توجه به مشکلات کمبود آب کشاورزان باید از آب موجود با استفاده از روش‌های نوین آبیاری نهایت استفاده را انجام دهند تا در این زمینه با مشکلات جدی مواجه نشویم  و باید گفت اگر محدودیت مصرف آب وجود نداشت هیچ الگویی بهتر از کشت برنج در لنجان معرفی نمی‌شد.

سجاد متذکر شد: میانگین بهره‌برداری حدود 3 هزار متر است و جمعیت کثیری از کشت برنج امرار معاش می‌کنند و از سویی نمی‌توان زمین را بدون کشت رها کرد لذا لازم است به مرور الگویی مناسب با شرایط موجود در شهرستان جایگزین کشت برنج شود تا آب کمتری مورد استفاده قرار گیرد و مردم شهرستان نیز بتوانند به راحتی امرار معاش کنند.

وی در ادامه با اشاره به حرکت کارخانه ذوب آهن به کاهش برداشت آب از حوزه رودخانه زاینده رود، بیان کرد: گاهی اوقات شنیده می‌شود که صنایعی مانند کارخانه ذوب آهن در حال توسعه هستند و از نظر برداشت و مصرف اب شاهد افزایش مصرف در صنایع خواهیم بود از این رو باید گفت طی 3 سال گذشته نه تنها یک قطره آب اضافه بر سازمان به کارخانه ذوب آهن داده نشده است بلکه صنایع موجود در شهرستان لنجان از جمله کارخانه ذوب آهن در صرفه جویی مصرف اب به دو طریق استفاده از پساب و صرفه جویی مستقیم بسیار موفق عمل کرده اند.

فرماندار شهرستان لنجان با اشاره به اینکه در کارخانه ذوب آهن اجرای سیاست‌های دولت در حوزه مصرف بهینه از آب و استفاده از پساب با قوت پیگیری می شود، عنوان کرد: پروژه‌های کاهش مصارف ویژه در خطوط تولید، بهینه‌سازی مصارف و استفاده از آب‌های با كیفیت پایین در خطوطی که نیاز به آب تازه ندارند برای رسیدن به تولید با حداقل وابستگی به آب از جمله این پروژه‌هاست که با تلاش‌های صورت گرفته در کارخانه ذوب آهن امید بسیاری وجود دارد که طی سالی های آینده اب برداشتی این کارخانه از رودخانه زاینده رود به صفر برسد.

وی در ادامه به پروژه فاضلاب شهرهای سده لنجان، ورنامخواست و زاینده رود اشاره کرد و گفت: با توافقی که با شرکت فولاد مبارکه صورت پذیرفت، طرح احداث شبکه فاضلاب شهر‌های زرین شهر، ورنامخواست، سده و زاینده رود اجرایی شد و در مقابل از پسآب موجود آن برای استفاده در کارخانه فولاد مبارکه استفاده کند.

سجاد اجرای پروژه فاضلاب در قالب همکاری فولاد سبا و شرکت آب و فاضلاب را الگویی برای اجرایی شدن در سطح ملی دانست و یادآور شد: اجرای این طرح نه تنها باعث شد آلودگی ناشی از ورود فاضلاب‌ به رودخانه زاینده رود بسیار کاهش یابد بلکه نقطه عطفی در کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و همچنین صرفه جویی بیشتر مصرف آب در صنعت بود.

وی از افتتاح تصفیه خانه فاضلاب و پروژه فاضلاب شهرهای سده لنجان، ورنامخواست و زاینده رود در آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که این پروژه به لحاظ حجمی و ريالی  يکی از پروژه های بسيار مهم در سطح استان اصفهان به شمار می‌آید که با سرعت قابل توجهی اجرایی شد و می‌تواند به الگویی در کشور مبدل شود.

فرماندار شهرستان لنجان تاکید کرد: اجرای این طرح با وجود حساسیت‌های موجود بر روی مصرف آب مدیریت صحیح از آب را به نمایش می گذارد و به خوبی نشان می‌دهد در این استان از هدر رفتن آب جلوگیری می‌شود که این خود نکته قابل توجه و بسیار مهم است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اتمام پروژه‌های انتقال فاضلاب شهرهای باغشاد ، چرمهین و باغبادران و همچنین تکمیل خط انتقال پساب فاضلاب روستاهای هاردنگ و زمان آباد بالغ بر ۱۴۵ میلیارد تومان اعتبار نیازمند است،  تصريح کرد: بحث کاهش آب باعث شد سرمایه‌گذاری در حوزه استفاده از پساب فاضلاب همانند تفاهم‌نامه موجود با فولاد سبا برای کارخانه ذوب آهن در نظر گرفته شود تا مازادپساب فولادشهر به اضافه اجرای پروژه فاضلاب شهر‌های باغشاد، چرمهین و روستاهای محور هاردنگ، کچوئیه و زمان آباد در صنعت ذوب آهن مورد استفاده قرار گیرد تا چالش‌های پیش رو در صنعت وکمبود آب در این حوزه مرتفع گردد.

وی متذکر شد: قالب توافق اجرای پروژه فاضلاب شهر‌های باغشاد، چرمهین و روستاهای محور هاردنگ، کچوئیه و زمان آباد و انتقال پساب با کارخانه ذوب آهن آماده است و مطالعات لازم نیز در این خصوص انجام گرفته و امیدواریم این مهم با سرعت هرچه بیشتر اجرایی شود تا شاهد کاهش میزان بیشتری از حوزه زاینده رود از سوی این کارخانه باشیم.