لطفا برای ارسال هرگونه پرسش اینجا را کلیک نمایید.
کارخانه
نشانی : اصفهان - انتهای اتوبان ذوب آهن - شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان
تلفن مرکز : 03152573333
دورنگار : 03133322258
دورنگار : 03133321964
شماره پستی : 8493111111
شماره ثبت شرکت : 25230
شماره اقتصادی : 9334-7586-4111
پست الکترونیک : info@esfahansteel.com

حوزه معاونت فروش و بازاریابی
نشانی : اصفهان - بلوار سعدی - شماره 187

تلفن مرکز:  03136271800

تلفن مرکز : 6240031 0313
تلفن مرکز : 6240032 0313
تلفن مرکز : 6242700 0313
تلفن مرکز : 6270220 0313
دورنگار : 03136240033
پست الکترونیک : sales&export@esfahansteel.com

مدیریت فناوری اطلاعات
تلفن : 03152574449

پشتیبانی وب سایت
تلفن : 03152574477

تلفن دفاتر مدیران

۱۳۹۵/۱۰/۱۹

بازسازي خطوط ريلي ذوب آهن اصفهان با ريل ملي

توليد ريل ملي در ذوب آهن اصفهان يكي از مهمترين دستاوردهاي صنعتي و استراتژيك صنايع داخلي در راستاي اقتصاد مقاومتي است كه حمل و نقل ريلي كشور را از جهت تامين ريل به عنوان مهمترين گلوگاه توسعه خطوط راه آهن  ، بي نياز و خودكفا نموده است . آثار و بركات اين پروژه مهم ملي روز به روز در عرصه هاي مختلف نمايان مي شود كه يكي از آنها ، بهره برداري از اين ريل استاندارد و بسيار با كيفيت در خطوط حمل و نقل ريلي سنگين ذوب آهن اصفهان است .

 اين مجتمع عظيم صنعتي از چرخه توليد كامل فولاد برخوردار است و وسعت جغرافيايي آن و همچنين تناژ بالاي مواد اوليه و محصولات باعث شده از حمل و نقل داخلي گسترده اي برخوردار باشد كه از طريق خطوط راه آهن صورت مي گيرد . هم اكنون اين امكان فراهم گرديده كه اين خطوط ريلي گسترده پس از سالها توسط ريل توليد شده همين شركت كه مبتني بر استانداردهاي جهاني است ، بازسازي و اصلاح گردد .

مرتضي سالاري مدير ارشد توليد ذوب آهن اصفهان در اين خصوص گفت : اين شركت در سالي كه به تدبير مقام معظم رهبري به عنوان سال اقتصاد مقاومتي اقدام و عمل نامگذاري شده است ، با توليد ريل استاندارد موفق شده علاوه بر آمادگي تامين نياز صنعت حمل و نقل ريلي كشور ، نياز خود به اين محصول را نيز مرتفع سازد .

وي افزود : با توليد ريل مطابق با استانداردهاي جهاني ، همزمان با شروع به انجام تعهدات بيروني ، بازسازي خطوط ريلي داخلي ذوب آهن نيز با ريلي ملي آغاز گرديد .

سالاري تصريح كرد : بازسازي اين خطوط بويژه در بخش هاي سنگين بار بسيار حائز اهميت بود و هم اكنون دغدغه هاي اين شركت از جهت فرسودگي خطوط ريلي برطرف شد .

مدير ارشد توليد ذوب آهن با اشاره به اينكه ريل مورد نياز اين شركت تا كنون از طريق واردات تامين مي شد  گفت : با توجه به فرسودگي خطوط ريلي ذوب آهن از چندي پيش تصميم بر نوسازي اين خطوط گرفته شد و مشکل اصلی ، تامین ریل مورد نیاز بود که با توجه به اجراي پروژه توليد ريل ملي در شركت منتظر مانديم تا اين پروژه به ثمر برسد و با توليد ریل ذوب آهن، بازسازيي خطوط ريلي را انجام دهيم كه اين امر بسيار موفقيت آميز بود .

عباسعلي قيصري مدير راه آهن و ترابري ذوب آهن در اين خصوص گفت : طول خطوط ريلي ذوب آهن اصفهان 100 كيلومتر است كه چندين حمل و نقل مهم را بر عهده دارد و از جمله بارهايي كه از خارج كارخانه به شركت مي رسد را به ايستگاه مواد خام منتقل و محصولات نوردي را به انبار منتقل مي سازد . همچنين وظيفه انتقال ذوب از كوره بلند به كارگاه ميكسر فولادسازي را عهده دار است .

وي افزود : در حمل و نقل ريلي دو عامل بار محوري و سرعت از اهميت بسياري برخوردار است . در ايستگاه مواد خام و فولادسازي ، بار محوري واگن به 25 تن بر محور مي رسد يعني هر محوري كه زير واگن قرار دارد 25 تن بار از طريق چرخ ها به ريل منتقل مي سازد . در ايستگاه چدن اين بار محوري به 40 تن بر محور مي رسد .

مدير راه آهن و ترابري ذوب آهن افزود : استانداردهاي جهاني در حمل و نقل ريلي 25 تن بر محور است و راه آهن جمهوري اسلامي ايران و حتي خطوط خارجي بيشتر از اين ميزان بار محوري حمل و نقل نمي كنند اما در عملكرد صنعتي ريل اين ارقام متفاوت بوده و افزايش قابل ملاحظه اي را نشان مي دهد  .

وي افزود : تا كنون مقداري ريل در خطوطي كه بار را از ايستگاه زرين شهر به ايستگاه مواد خام مي رساند نصب شده است كه از 25 آبان ماه مورد استفاده قرا گرفته اند . خوشبختانه در اين 45 روز اين ريل ها كاملا سالم بوده و بررسي هاي دقيق نشان مي دهد كه هيچ گونه شكستگي ، ساييدگي و يا تركي نداشتند .

وي تصريح كرد : ساييدگي يكي از موارد بسيار مهم است كه در اين مدت شاهد هيچ گونه سايشي در ريل نبوديم و كندگي نيز كه ناشي از ناهمگن بودن متريال است ، مشاهده نشد و بطور كلي اين ريل در بهره برداري نيز سربلند بيرون آمد .

قيصري يادآور شد : اگر ريل در مراحل اوليه بهره برداري مشكلي نداشته باشد مي توان به كيفيت آن اطمينان حاصل كرد . محصولات ذوب آهن اصفهان از كيفيت قابل توجهي برخوردار است كه مرهون سيستم كنترل كيفي بسيار دقيق و به روز آن است كه در سطح كشور شاخص مي باشد و لذا ريل توليد شده در ذوب آهن توانست در بهره برداري نيز به خوبي امتحان خود را پس دهد . در واقع اين ريل در حمل و نقل بار محوري بيش از 25 تن نيز موفق عمل كرد كه دستاورد بزرگي محسوب مي شود .

وي گفت : بهره برداري از ريل در ذوب آهن نشان داد كه اين محصول نيز از كيفيت بسيار بالايي برخوردار بوده و همچون ديگر محصولات لحاظ كيفي از سطح بسيار خوبي برخوردار است .

قيصري با اشاره به اينكه حمل و نقل ريلي ذوب آهن به لحاظ وسعت ، تعداد واگن ، تعداد خطوط و .... نسبت به ساير واحدهاي صنعتي از گستردگي بيشتري برخوردار است ، گفت : خوشبختانه دانش نصب ريل در ذوب آهن بومي سازي شده و از تجهيزات مدرن در اين خصوص استفاده مي شود . ضمن اينكه تعميرات اين خطوط نيز با توان داخلي ذوب آهن به طور كامل انجام مي گردد .

عباس عباس زاده مدير كيفيت ذوب آهن نيز با بيان اينكه ريل طي دهه هاي گذشته در ذوب آهن توليد شده بود اما به دليل نبود تجهيزات لازم از جمله ماشين صافكاري ،‌ در راه آهن جمهوري اسلامي قابل استفاده نبود ، گفت : در پروژه توليد ريل كه با حضور معاون اول رئيس جمهور افتتاح شد ، با بهره گيري از تكنولوژي روز دنيا اين مشكلات حل شد و ريلي كه امروز در ذوب آهن اصفهان توليد مي شود در آزمايشگاه هاي مختلف خارج كشور و داخل كشور تست شده و كيفيت آن به هر لحاظ مورد تاييد قرار گرفته است .

وي افزود : يكي از مزيت هاي مهم ذوب آهن ،‌فولاد اين شركت است كه به لحاظ خواص مكانيكي در سطح جهاني داراي اعتبار است و براي توليد ريل بسيار مناسب مي باشد .

مدير كيفيت ذوب آهن تصريح كرد : هم اكنون ريل با كيفيت بالا در ذوب آهن در حال توليد است و اين محصولات كه مطابق استاندارد مي باشد در خطوط ريلي داخلي ذوب آهن در بخش هاي سنگين بار و همچنين در پيچ ها مورد استفاده قرار گرفت كه فشار بار ، چندين برابر قطارهاي مسافربري است و بدون هيچ گونه مشكلي در حال بهره برداري مي باشد .

عباس زاده افزود : كارگاه نورد 650 ذوب آهن كه توليد ريل در آن صورت مي گيرد قادر به توليد تيرآهن بال پهن تا سايز H30 نيز مي باشد كه براي ساختمان هاي بلند مرتبه به كار مي رود و ايمني ساختمان در برابر زلزله را افزايش مي دهد .هم اكنون در ساختمان هاي بلند مرتبه از تير ورق استفاده مي شود كه به دليل استفاده از جوشكاري ، از استحكام و كيفيت لازم برخوردار نيست و مطابق استاندارد نمي باشد .
موضوع
نام و نام خانوادگی
آدرس پست الکترونیک شما
آدرس پست الکترونیک گیرنده