۱۳۹۷/۱۲/۱۹

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان در همایش حمایت ازحقوق مصرف کننده

حق مصرف کننده است که بداند ، محصولات ذوب آهن اصفهان با تکنولوژی روز دنیا تولید می شود

مهندس مهرداد تولائیان معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان در دومین همایش حمایت از حقوق مصرف کننده ، گفت : این مجتمع عظیم صنعتی باور دارد که حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده در گرو یکدیگر است و تناقصی ندارد .

وی افزود : حق مصرف کننده است که نه تنها نسبت به کالا اطلاعات کامل داشته باشد ، بلکه از مسیر و چگونگی تولید کالا نیز مطلع باشد بنابراین باید در مورد مواد اولیه ، نحوه رفتار با محیط زیست ، انرژی مورد نیاز و ... شفاف سازی صورت گیرد.

معاون بهره برداری ذوب آهن در خصوص شیوه تولید محصولات ذوب آهن گفت : این شرکت با شیوه کوره بلند ، فولاد تولید می کند و لذا تنها مصرف کننده عمده زغال سنگ محسوب می شود در حالیکه سایر شرکت های فولادی از برق و گاز به عنوان حامل انرژی استفاده می کنند که متقاضی بسیاری دارد اما ذوب آهن گاز و برق چندانی مصرف نمی کند و این یک مزیت رقابتی برای این شرکت است .

وی افزود : تولید به شیوه کوره بلند یک مزیت رقابتی دیگر برای ذوب آهن اصفهان ایجاد می کند . در این شیوه تولید  ، گازهای فرایندی حاصل تولید کک  در خط تولید استفاده می شود که منجر به کاهش مصرف گاز و برق می گردد .

مهندس تولائیان با اشاره به اقدامات ذوب آهن اصفهان جهت کاهش مصرف انرژی از جمله آب گفت : مصرف آب این شرکت علی رغم افزایش تولید ، نسبت به سال 1378 ، بیش از 50 درصد کاهش یافته است . در سال جاری با توجه به شدت بحران آب نیز نسبت به سال گذشته بیش از 30 درصد مصرف آب در این شرکت کاهش یافته است که حاصل تغییرات تکنولوژیک است .

معاون بهره برداری ذوب آهن ، قدمت نیم قرنی ذوب آهن اصفهان را یادآور شد و افزود : این قدمت به معنای این نیست که این شرکت با تکنولوژی 50 سال گذشته کار می کند ، بلکه تمام تجهیزات و خط تولید این شرکت مدرن و به روز شده است و از آن کارخانه روسی نیم قرن پیش ، تنها اسکلت فلزی و ساختمان ها باقیمانده است . مصرف کننده حق دارد  این حقیقت را بداند که محصولات ذوب آهن با تکنولوژی روز دنیا تولید می شود .

وی با اشاره به صرفه هزینه 400 میلیارد تومانی ذوب آهن اصفهان در امر محیط زیست  طی سال های اخیر گفت :این شرکت بزرگترین جنگل دست کاشت کشور را دارد و حرکت در جهت حفاظت از محیط زیست را رسالت خود می داند .

مهندس تولائیان ، نقش محوری ذوب آهن اصفهان در تدوین استانداردهای ملی صنعت فولاد کشور را یادآور شد و افزود : در این شرکت ، 166 نفر در بخش کنترل کیفیت فعالیت می کنند و در بخش آزمایشگاهی بیش از 270 نفر مشغول به فعالیت هستند تا تمام فعالیت ها در حیطه استاندارد باشد.

معاون بهره برداری ذوب آهن تصریح کرد : این شرکت جهت حمایت از تولید ملی ، سبد کالای خود را طی سالهای اخیر تغییر داده و تولید محصولاتی که سایر شرکت های فولادی کوچک تر قادر به تولید آنها هستند را کاهش داده و به سمت تولید محصولات صنعتی رفته است که نیاز به زیرساخت های بیشتری می باشد .

وی افزود : خوشبختانه در سال 1397 ، آرزوی دیرینه تولید ریل ملی را محقق ساخت و همچنین تیرآهن بالا پهن با سایز های بزرگ را برای اولین بار تولید نمود.  در سال جاری همچنین ریل مترو برای اولین بار در کشور تولید شد .

مهندس تولائیان گفت : ذوب آهن اصفهان تولید محصولاتی که در کشور تا کنون تولید نمی شده است را رسالت خود می داند و کیفیت این محصولات به گونه است که باعث شده ، این شرکت بتواند نیمی از تولیدات خود را به کشورهای دیگر صادر کند .

شایان ذکر است دومین همایش حمایت از حقوق مصرف کننده ، یک شنبه 19 اسفند ماه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان با حضور جمعی از مسئولین ، مدیران و دست اندرکاران صنعت استان برگزار شد .