۱۳۹۷/۰۸/۰۵

هفتمین میزگرد تخصصی آموزشی دستاوردهای نوین در تولید فولاد برگزار شد 

هفتمین میزگرد تخصصی آموزشی با موضوع دستاوردهای نوین در تولید فولاد به روش (کوره بلند ، کنورتور ) در صنایع فولادی برتر جهان سه شنبه بیست و چهارم مهرماه به همت مدیریت آموزش و توسعه منابع انسانی شرکت با حضور تنی چند از مسئولین و همکاران از بخش های مختلف شرکت در تالار دانش برگزار شد.   

مهندس آرش شفیعی مدیر آموزش و توسعه منابع انسانی در این خصوص گفت: در سال جاری تاکنون هفت نشست و میزگرد تخصصی با بهره گیری از اساتید مجرب و متخصص به منظور افزایش سطح دانش و توانمندی پرسنل ، همچنین شناسایی روش های نوین تولید و یافتن راهکارهای بهبود فعالیت ها در شرکت برگزار گردیده است که با استقبال چشمگیر مدیران و کارشناسان شرکت مواجه شده است.

مهندس هدایت اله خان محمدی سرپرست ارزیابی و توسعه کارکنان در مدیریت آموزش و توسعه منابع انسانی نیز برگزاری سلسله نشست ها و میزگردهای تخصصی را به عنوان یکی از راهکارهای نوین آموزشی برشمرد.

وی همچنین بیان کرد:با تکمیل برگزاری میزگردهای برنامه ریزی شده تا پایان سال جاری، گزارش کامل و جامع دستاوردهای آموزشی و تحقیقاتی حاصله به اطلاع مدیریت عالی و کارکنان خدوم شرکت خواهد رسید.

 

در حاشیه این نشست تخصصی مهندس جولازاده در خصوص مهمترین شاخص هایی که برای دوام و ارتقاء تولید فولاد در دو بُعد تکنولوژیکی و نیروی انسانی نیاز است مد نظر قرار گیرند به خبرنگار ما  گفت : برای پایداری صنعت فولاد بیست و یک شاخص وجود دارد که هر کدام از آن ها اهمیت خاص خودش را دارد و عبارتند از : الف )شاخص های اقتصادی: تولید و مصرف فولاد، سودهی،تجارت (صادرات)، بهره وری نیروی انسانی، هزینه های پژوهش. ب ) شاخص های مواد خام، انرژی و محیط زیست : مصرف ویژه انرژی،بازدهی آهن،مصرف ویژه نسوز،انتشار گاز، بازیافت قراضه،تولید و مصرف سرباره،مصرف ویژه آب،انتشار غبار، بهره برداری از سامانه حمل و نقل.ج) شاخص های نیروی انسانی: نرخ تکرار حوادث،نسبت کارگران ماهر، نسبت مهندسین،نرخ دوره های بازآموزی،زمان آموزش کارکنان و مدیریت ایده ها.  نرم نبودن این شاخص ها می تواند پایداری شرکت فولاد را در کوتاه، میان و دراز مدت با مشکل روبرو و حتی با ورزشکستگی مواجه کند.

وی در ادامه به اهمیت اختصاص دادن یک درصد از سهم فروش در صنایع فولاد به فعالیت های پژوهشی افزود : تحقیق و توسعه یکی از شاخص های اصلی پایداری صنعت فولاد به حساب می آید. با تحقیق و توسعه فرایندهای جدید به اجرا در می آید و محصولات جدید به بازار ارائه می شود. بهره وری خط تولید بهبود پیدا کرده و تولید فولاد اقتصادی تر می شود.

این صاحب نظر عرصه فولاد کشور تصریح کرد : بالاترین بهره وری کوره بلند در جهان متعلق به کوره بلند # 3 شرکت آ.ک. استیل مستقر در میدلاند آمریکا است. بهره وری این کوره بلند درسال 2013 و 2017 به ترتیب 4.2 و 3.8 تن به ازای هر متر مکعب حجم کاری در یک شبانه روز بوده است. جهت رسیدن بدین اهداف در شرکت باید ابتدا برنامه ریزی کلان صورت پذیرد سپس اولویت بندی پروژه ها صورت گیرد ، هزینه ها برآورد و تأمین بودجه انجام پذیرد. همچنین در این بین نیاز است سطح دانش کارکنان ارتقاء یابد ، طرح های زود بازده در اولویت نخست قرار گرفته و پروژه های های کوتاه، میان و بلند مدت تعیین گردد و در پایان تعامل و همکاری، همفکری و همدلی قسمت های ذیربط محکم تر و پایدار شود.

مهندس جولازاده  در خصوص اهمیت پروژه گوگرد زدایی برای شرکت نیز خاطر نشان کرد: عملیات گوگرد زدایی زمینه را برای تولید فولاد های پاک و با ارزش افزوده بالا فراهم ساخته، بهره وری تولید فولاد را ارتقاء داده و قیمت تمام شده را کاهش می دهد. ضمناً میزان مصرف فرو منگنز را کاهش داده و از بروز عیوب دهان سوسماری در حین عملیات نورد جلو گیری می کند.

وی در خصوص تولید فولادهای نوین نیز اظهار داشت : فولاد های نوین به فولاد هایی گفته می شود که دارای استحکام فوق العاده بالا با نا خالصی های خیلی پایین می باشند و در نتیجه میزان مصرف فولاد در زمینه های مختلف کاهش داده و باعث سبک شدن تجهیزات، وسایل و ساختمان می شوند. به عنوان مثال می توان به جای تیر آهن شماره 16 از تیر آهن شماره 14 استفاده کرد.

در ادامه دکتر ابوذر طاهری زاده عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در دوره تکنولوژی های سینتر سازی در کک سازی گفت : محور اصلی توسعه این تکنولوژی ها ، توسعه پایدار است که بخش های مختلف از جمله مدیریت مصرف انرژی،حفظ محیط زیست و کاهش آلایندگی،مدیریت پسماند،افزایش کیفیت محصول،چرخه عمر و ... را شامل می شود.

وی افزود : پروژه سینتر سازی جزء زیر مجموعه هایی است که کاهش آلایندگی و ذرات معلق با ترکیبات شیمیایی متفاوت را کنترل می نماید.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد : از طریق بازیافت غبار لجن،بازیافت حرارتی ایجاد می شود که از این انرژی در مرحله پخت سینتر با راندمان بالا استفاده می شود. در مرحله کک سازی بحث جمع آوری غبار ، ذرات معلق و فیلتر کردن آنها به منظور جلوگیری از انتشار آلاینده ها به محیط زیست و افزایش راندمان حرارتی با طراحی کوره های جدیدتر و بزرگتر  با سطح اتوماسیون بالا از نظر فنی اقتصادی راندمان بسیار بیشتری دارد.