۱۳۹۷/۰۵/۳۰

ضرر همزمان تولید کننده و مصرف کننده به نفع واسطه ها

در حالیکه قیمت محصولات فولادی همچون ، میلگرد ، شمش و تیرآهن در بازار آزاد فاصله بسیاری با بازار رسمی دارد و این تفاوت به سوی واسطه ها سرازیر می شود ، برخی از این واسطه ها با ایجاد جو رسانه ای و تهمت احتکار به تولید کنندگان ، سعی در انحراف افکار عمومی دارند .

دکتر دشتیانه معاون بازاریابی و فروش ذوب آهن اصفهان در پاسخ به جریان رسانه ای مذکور گفت : در شرایط کنونی که با نوسان قیمت ها در بازار مواجه هستیم ، بر اساس دستورالعمل وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، محصولات فولادی بر مبنای دلار 4200 تومانی عرضه می شود تا از مصرف کننده نهایی حمایت گردد اما برخی واسطه ها از این شرایط سوء استفاده کرده و به تفاوت قیمت بازار آزاد و بازار رسمی دامن می زنند تا بیشترین استفاده را برده و موجب فشار بر مصرف کننده نهایی گردند .

معاون بازاریابی و فروش ذوب آهن اصفهان با تاکید بر اینکه عرضه میلگرد و تیرآهن در بورس کالا در چهار ماهه اول سال جاری نسبت به همین مدت در سال گذشته با افزایش مواجه بوده ، گفت : با توجه به اینکه میزان ساخت و ساز در سال جاری نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری ندارد ،  تقاضای واقعی برای محصولات فولادی به ویژه میلگرد و تیرآهن نیز نباید افزایش داشته باشد . آنچه که تقاضای کاذب را دامن زده ، حاصل فعالیت واسطه های است که ضرر همزمان تولید کننده و مصرف کننده نهایی را رقم می زنند .

وی افزود : تولید کننده در شرایط کنونی ، افزایش قیمت مواد اولیه ، حمل و نقل ، تحریم ها و سایر مشکلات را تحمل می کند و محصولات خود را باقیمت های دستوری ارائه می دهد اما حاصل این امر به جیب واسطه ها می رود .

دکتر دشتیانه ، شرایط کنونی بازار محصولات فولادی را ظلم آشکار به سهامدارانی دانست که در عرصه تولید سرمایه گذاری می کنند و افزود : از رسانه ملی و سایر وسایل ارتباط جمعی انتظار می رود که نه تنها به جوسازی واسطه ها علیه تولید کنندگان دامن نزنند ، بلکه با حمایت از تولید کنندگان واقعی ، به ثبات بازار کمک کنند تا هم انگیزه تولید کننده و سهامداران آن برای فعالیت در این عرصه افزایش یابد و هم فشار بر مصرف کننده وارد نشود .

معاون بازاریابی و فروش ذوب آهن اصفهان در خصوص شرکت پویش بازرگان گفت : این شرکت که 40 درصد سهام آن متعلق به ذوب آهن اصفهان است ، به منظور کاهش فاصله بین تولید کننده و مصرف کننده نهایی ایجاد شده و همانند سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی از طریق بورس کالا اقدام به خرید محصولات ذوب آهن می نماید .

دکتر دشتیانه ، ذوب آهن اصفهان را یک صنعت فولادی مهم ، استراتژیک و تاثیر گذار در ابعاد سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی در کشور دانست و گفت : معیشت 17 هزار پرسنل به صورت مستقیم ، 100 هزار نفر به صورت غیر مستقیم و تلاشگران بسیاری از معادن کشور به فعالیت این شرکت وابسته است .    

وی افزود : در سالهایی که با رکود در بازار محصولات فولادی مواجه بودیم ، این شرکت با تحمل شرایط سخت و بدهی های سنگین که در زیان انباشته آن نمود دارد ، توانست اشتغال و معیشت تلاشگران این بخش صنعت را حفظ نماید که صبر و سرمایه گذاری سهامداران نیز در این امرستودنی است .  لذا در شرایط کنونی نباید اجازه داده شود که اندک منافع این شرکت که می تواند بخشی از زیان انباشته دوران رکود را جبران نماید با فشار همزمان به مصرف کننده ، به جیب واسطه ها سرازیر شود .