۱۳۹۷/۰۵/۲۸

استاندار خراسان رضوی :

لزوم حذف واسطه ها بین تولید کننده و مصرف کننده واقعی

دکتر علی رضا رشیدیان در حاشیه بازدید از غرفه ذوب آهن در نمایشگاه بین المللی صنعت، معدن و فلزات مشهد گفت: ریل یکی از ضرورت ها و نیازهای جدی کشور است که تاکنون از طریق واردات تامین می شده و با یاری خداوند متعال ریل ملی با همت ،تلاش و پشتکار فولادمردان ذوب آهن اصفهان در کشورمان تولید می شود و انشاا.. از واردات آن بی نیاز خواهیم شد.

رشیدیان یکی از مشکلات اساسی اقتصاد کشور را وجود فاصله بین تولید و مصرف‌کننده واقعی برشمرد و گفت‌: باید همه تلاش خود را برای کاهش این فاصله و نزدیک کردن تولید به بازار و حذف واسطه‌ها انجام دهیم. علی‌رضا رشیدیان افزود: هر چه فاصله بین تولید و مصرف‌کننده واقعی کاهش یابد، هم تولید کننده و هم مصرف‌کننده سود بیشتری خواهند برد.

وی با بیان اینکه شوکی که نوسان قیمت دلار در ماه‌های اخیر به بازار اقتصادی کشور وارد کرد واقعی نبود، اظهار کرد: متأسفانه تحولات ارزی در به‌هم‌ریختگی شرایط اقتصادی تأثیر داشت و امروز برای رسیدن به شرایط تعادلی مناسب، نیازمند همکاری تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان هستیم.

استاندار خراسان رضوی افزود: دولت برای آنکه بتواند این شوک را خنثی و زمینه ایجاد ثبات اقتصادی را فراهم کند، در تلاش است که مداخله خود را با بخش خصوصی همگام و هماهنگ کند.

رشیدیان در ادامه، برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی در حوزه صنعت و معدن را در شرایط اقتصادی موجود، نشان‌دهنده زنده و پویا بودن اقتصاد دانست و گفت: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی به ویژه در بخش فولاد که به عنوان یک صنعت مادر و زیربنایی برای کل حوزه صنعتی و بخش‌های عمرانی نقش دارد، بسیار مهم است.

وی با اشاره به شرکت ۶٠ تولید‌کننده مطرح در این نمایشگاه، آن را فرصت بسیار مغتنمی برای فعالان این عرصه دانست و بیان کرد: برگزاری این نمایشگاه‌ها فرصتی برای تبادل اطلاعات بین تولید‌کنندگان در حوزه‌های مختلف اعم از خودرو‌سازی، صنایع فولاد و انرژی است و امیدواریم بتوانیم با استفاده از فناوری‌های نوین و دانش بالا به دستاوردهای مطلوبی برسیم

ایشان همچنین با اشاره به دستاوردهای جدید صنایع در کاهش مصرف آب به خصوص در تولید کنسانتره تاکید نمود: تبادلات در این زمینه باید افزایش یابد و این تعامل و ارتباطات مسلماً به نفع تولیدکنندگان داخلی ماست.

ذوب آهن می تواند صادر کننده ریل باشد

رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز در بازدید از غرفه ذوب آهن اصفهان در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فلزات ، فولاد و متالورژی مشهد تولید ریل در ذوب آهن اصفهان را افتخار صنعت کشور عنوان کرد و گفت: با توجه به نیاز توسعه شبکه های ریلی کشور به ریل و ضرورت تولید انبوه آن در داخل، ذوب آهن به این دستاورد مهم برای صنعت فولاد کشور دست یافت.

وی افزود: ذوب آهن علاوه بر تأمین ریل مورد نیاز داخل می تواند تأمین کننده ای باشد برای منطقه خاورمیانه و حتی دیگر مناطق و صادرات داشته باشد.

خلیفه سلطانی با اشاره به اهمیت تولید فولادهای کیفی تاکید کرد: ذوب آهن باید رویکرد خود را از تولید فولادهای ساختمانی به سمت فولادهای مشابه ریل که در زمره فولادهای کیفی به حساب می آید تغییر دهد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور رشد فعلی تولید فولادهای کیفی را 3 تا 4 درصد در سال اعلام کرد و اظهار داشت: با افزایش تولید فولادهای کیفی که عمدتاً فولادهای آلیاژی و فراتر از فولادهای ساختمانی می باشد ، رقم رشد تولید فولاد را سالیانه بطور متوسط و طی ده سال آینده به بالای 7درصد برسانیم.